Комфортне місце відпочинку відіграє важливу роль у повсякденному житті сучасної людини, тому облаштування спального місця має свою історію, яка відображає етапи розвитку суспільства та технічного прогресу. Сьогодні ліжко – невід'ємний атрибут, який є у кожному будинку, без якого практично неможливо обійтися. Цей обов'язковий елемент інтер'єру пройшов довгий шлях від примітивного варіанту у вигляді вороху соломи до стильного, зручного ліжка з м'яким матрацом, подушками та теплою ковдрою.
Цікаві особливості ліжок Стародавнього Світу
Для створення перших ліжок як основний матеріал використовувався камінь, а для зручності та тепла – шкури тварин або листя папороті. Найдавніші відомі варіанти були виявлені на півночі Шотландії, вони мали вигляд кам'яної коробки з наповнювачем, трохи вищим за рівень землі і відносяться ще до 3200 років. до н. Протягом тривалого часу ліжко служило людям і столом, і стільцем, і зоною для сну.
Історія першого ліжка, що нагадує сучасну та звичну версію, як правило, асоціюється з бронзовим віком Стародавнього Єгипту. Саме в цей період з'явилися конструкції, що є піднесеним ложем над землею у вигляді прямокутного дерев'яного каркаса, обтягнутого шкіряними ременями або мотузками. Така розкіш не була доступною простим єгиптянам, які як місце для відпочинку використовували піднесення, виконані з дощок та каміння. Для давньоєгипетських фараонів ліжка прикрашалися за допомогою декоративного оздоблення із золота і нагадували лева чи вовка, на спині якого могла розташуватися для відпочинку людина. Але до цього рівня комфорту еліті єгипетського суспільства було далеко, адже роль м'якої подушки виконували спеціальні підголівники з дерева, каменю чи металу.
Хто вигадав назву «ліжко»?
Першими, хто почав створювати дерев'яні ліжка зі спинкою в узголів'ї, виявились древні римляни. Прикрашені бронзовими накладками із спеціально виготовленими подушками та матрацами, такі конструкції називали «лектус». Звідси бере свій початок мода на пологи, пік популярності якої посідає XIV-XV і поступово розповсюджується по всій Європі. Стародавні греки мали кілька варіантів конструкцій ліжок – для сну «краббатіоні», а для їди – «клині». Передбачається, що саме від грецької назви й походить сучасна версія слова «ліжко».
Розкішний дизайн ліжок середньовіччя: балдахіни, оксамит та хутра
У Середні віки замки та кам'яні будинки європейців не могли похвалитися особливим затишком, а в опалюваних приміщеннях все тепле повітря розподілялося в кімнатах нерівномірно. Щоб захиститися від вогкості та холоду, ліжка стали розміщувати вище, а легка, декоративна полога древніх римлян трансформувалася у щільний балдахін для кращого утримання тепла. У багатих сім'ях для таких балдахінів із довгими фалдами за великі суми грошей замовляли розкішні матеріали, розшиті золотошвейками, з масивними пензлями та великими навісами. Каркаси прикрашалися художнім різьбленням, інкрустаціями дорогоцінним камінням та розписами, а для захисту від протягів використовувалися подвійні штори з оксамиту, шовку і навіть хутра за індивідуальними ескізами. Конструкції виконувалися з цінних порід дерева, завдяки чому перетворювалися на справжній витвір мистецтва.
5 цікавих фактів з історії ліжок, про які Ви не здогадувалися
Ліжко-кабінет. З епохи Відродження, коли оформлення ліжок перетворилося на привілей, доступний лише для знатних сімей, поширився звичай приймати гостей на ложі. Міністри проводили зустрічі та важливі розмови з послами на спеціальних парадних ліжках, які не були призначені для сну.
Ліжко-тренажер. Для дружини відомого американського лікаря Штауфера, яка страждала на важке захворювання, в 1932 році ліжко було видозмінене на спеціальний спортивний тренажер. Така модель отримала назву «кушетка Штауфера» і досі використовується для лікування остеохондрозу.
Ліжко Сфінкс. В однієї з найвідоміших пар закоханих – Наполеона та Жозефіни – любовне ложе було декороване розкішними головами сфінксів як символ великої французької імперії.
Ліжко Петра I. Аж до 20 століття в Європі було прийнято спати на ліжку сидячи, оскільки вважалося, що така поза продовжує життя, а інше становище несприятливе для здоров'я. Відомий безліччю нововведень у культуру Русі, Петро I запозичив і цю звичку у європейців, а спеціальна спальна шафа, привезена з Голландії, якою вона користувалася, досі зберігається в музеї в місті Заандамі.
413 ліжок Людовіка XIV. У французького «Короля-Сонце» Людовіка була найчисленніша колекція різних ліжок. А процес пробудження та відходу до сну супроводжувалися помпезними церемоніями, у якому брало участь пів палацу.
З середини 19-го століття ліжко почало користуватися популярністю на Русі і з'явилося в будинках заможних селян, купців і поміщиків. У цей же період вперше стали використовуватися конструкції з металевою основою та пружинною сіткою, яку винайшов француз Делагль. Виробництво ліжок починає стрімко розвиватися паралельно з удосконаленням її зручності та застосуванням пружин для виготовлення матраців. Пухову перину замінили високотехнологічні матраци з ефектом пам'яті, а дизайн здатний втілити в реальність навіть екстравагантні побажання. Історія ліжок, види ліжок, що таке ліжко, навіщо потрібне ліжко, ліжка королів, на ліжку лежу.