Комфортне місце відпочинку грає важливу роль в повсякденному житті сучасної людини, тому облаштування спального місця має свою історію, яка відображатиме етапи розвитку суспільства і технічного прогресу. Сьогодні ліжко – невід’ємний атрибут, присутній в кожному будинку, без якого практично неможливо обійтися. Цей обов’язковий елемент інтер’єру пройшов довгий шлях від примітивного варіанта у вигляді купи соломи до стильної, зручному ліжку з м’яким матрацом, подушками і теплою ковдрою.

Цікаві особливості ліжок Стародавнього Світу

Для створення перших ліжок в якості основного матеріалу використовувався камінь, а для зручності і тепла – шкури тварин або листя папороті. Найдавніші відомі варіанти були виявлені на півночі Шотландії, вони мали вигляд кам’яної коробки з наповнювачем, трохи вище рівня землі і відносяться ще до 3200 рр. до н.е. Протягом довгого часу ліжко служила людям і столом, і стільцем і зоною для сну.

Історія першої ліжка, нагадує сучасну і звичну версію, як правило, асоціюється з бронзовим століттям Стародавнього Єгипту. Саме в цей період з’явилися конструкції, що представляють собою піднесений ложе над землею у вигляді прямокутного дерев’яного каркаса, обтягнутого шкіряними ременями або мотузками. Така розкіш не була доступною простим єгиптянам, які в якості місця для відпочинку використовували піднесення, виконані з дощок і каменів. Для давньоєгипетських фараонів ліжка прикрашалися за допомогою декоративного оздоблення із золота і нагадували лева або вовка, на спині якого міг розташуватися для відпочинку людей. Але до нинішнього рівня комфорту еліті єгипетського суспільства було далеко, адже роль м’якої подушки виконували спеціальні підголівники з дерева, каменю або металу.

Хто придумав назву «ліжко»?

Першими, хто почав створювати дерев’яні ліжка зі спинкою в узголів’ї, виявилися стародавні римляни. Прикрашені бронзовими накладками зі спеціально виготовленими подушками і матрацами, такі конструкції називали «Лектус». Звідси бере свій початок мода на пологи, пік популярності якої припадає на XIV-XV і поступово поширюється по всій Європі. Стародавні греки мали кілька варіантів конструкцій ліжок – для сну «краббатіоне», а для прийому їжі – «клині». Передбачається, що саме від грецької назви і пішла сучасна версія слова «ліжко».

Розкішний дизайн ліжок середньовіччя: балдахіни, оксамит і хутра

В середні віки замки і кам’яні будинки європейців не могли похвалитися особливим затишком, а в опалювальних приміщеннях весь тепле повітря розподілявся в кімнатах нерівномірно. Щоб захиститися від вологи та холоду, ліжка стали розміщувати вище, а легкий, декоративний полог древніх римлян трансформувався в щільний балдахін для кращого утримання тепла. У багатьох сім’ях для таких балдахінів з довгими фалдами за великі суми грошей замовляли розкішні матеріали, розшиті Золотошвейки, з масивними китицями і великими навісами. Каркаси прикрашалися художнім різьбленням, інкрустаціями дорогоцінними каменями і розписами, а для захисту від протягів використовувалися подвійні штори з оксамиту, шовку і навіть хутра за індивідуальними ескізами. Конструкції виконувалися з цінних порід дерева, завдяки чому перетворювалися на справжній витвір мистецтва.

5 цікавих фактів з історії ліжок, про які Ви не здогадувалися

Ліжко-кабінет. З епохи Відродження, коли оформлення ліжок перетворилося на привілей, доступну тільки для знатних родин, поширився звичай приймати гостей на ложе. Міністри проводили зустрічі і важливі розмови з послами на спеціальних парадних ліжках, які не були призначені для сну.

Ліжко-тренажер. Для дружини відомого американського лікаря Штауфера, яка страждала важким захворюванням, в 1932 році ліжко була видозмінена в спеціальний спортивний тренажер. Така модель набула назви «кушетка Штауфера» і до сих пір використовується для лікування остеохондрозу.

Ліжко-Сфінкс. У одній з найбільш відомих пар закоханих – Наполеона і Жозефіни – любовне ложе було декоровано розкішними головами сфінксів в якості символу великої французької імперії.

Ліжко Петра I. Аж до 20-го століття в Європі було прийнято спати на ліжку сидячи, оскільки вважалося, що така поза продовжує життя, а інше положення несприятливо для здоров’я. Відомий безліччю нововведень в культуру Русі, Петро I запозичив і цю звичку у європейців, а спеціальний спальний шафа, привезений з Голландії, яким він користувався, до сих пір зберігається в музеї в місті Заандаме.

413 ліжок Людовика XIV. У французького «Короля-Сонце» Людовика була найчисленніша колекція різних ліжок. А процес пробудження і відходу до сну супроводжувалися помпезними церемоніями, в якому брало участь підлогу палацу.

З середини 19-го століття ліжко стала користуватися популярністю на Русі і з’явилася в будинках заможних селян, купців і поміщиків. В цей же період вперше стали використовуватися конструкції з металевою основою і пружинною сіткою, яку винайшов француз Делагль. Виробництво ліжок починає стрімко розвиватися паралельно з удосконаленням її зручності і застосуванням пружин для виготовлення матраців. Пухову перину замінили високотехнологічні матраци з ефектом пам’яті, а дизайн здатний втілити в реальність навіть самі екстравагантні побажання. Історія ліжок, види ліжок, що таке ліжко, навіщо потрібна ліжко, ліжка королів, на ліжку лежу.

ᐈ Компанія sofa & design ✅ надає унікальну ✅ статтю про історію розвитку ліжок ✅ Так само ви можете замовити виготовлення ✅ ліжка за доступною ціною в Києві.

5/5 - (1 vote)